Výkon solárních elektráren na konci roku stoupl až na 1820 MW

Stát podporuje malé sluneční elektrárny jen na papíře
27.1.2011
K soudu míří první žaloba na stát kvůli fotovoltaice
2.2.2011
Stát podporuje malé sluneční elektrárny jen na papíře
27.1.2011
K soudu míří první žaloba na stát kvůli fotovoltaice
2.2.2011

2011-02-01

Výkon solárních elektráren na konci roku stoupl až na 1820 MW

Zdroj – ČTK
 
Do konce loňského roku byly v České republice připojeny a licencovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 1820 megawatt. Za celý loňský rok tak v tuzemsku vzrostl instalovaný výkon solárních zdrojů na téměř čtyřnásobek. ČTK to sdělil předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt. Na konci roku 2009 činil instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku 463 MW.

„Je to vysoké číslo, původně jsme počítali s výkonem 1650 MW,“ uvedl Fiřt. Ke zvýšení instalovaného výkonu na konci roku přispěly ještě solární zdroje připojené do lokálních distribučních soustav. „O těch jsme původně neměli informace,“ dodal předseda ERÚ.

Celkový počet solárních elektráren v tuzemsku nyní přesahuje 12 000, na začátku loňského roku jich bylo 6032. Elektrárny připojené a licencované od ledna letošního roku budou elektřinu prodávat za nižší výkupní ceny.

Fiřt nedávno projevil obavy, že ERÚ bude na začátku letošního roku čelit náporu investorů, kteří své projekty nestihli realizovat do konce loňského roku. Kromě nižších výkupních cen v letošním roce totiž od března přestanou být finančně podporovány také solární elektrárny o výkonu nad 30 kW postavené na volných plochách. „Do konce ledna jsme žádný velký nápor investorů nezaznamenali,“ řekl dnes Fiřt.

ERÚ v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy z loňských 12 150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.

Investorům, které své solární elektrárny připojili v minulých letech, vadí především 26procetní zdanění. Řada z nich chce toto opatření napadnout u soudu. Zástupkyně České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová ČTK řekla, že se na asociaci obrátilo přes 600 investorů s žádostí o právní pomoc. CZEPHO má podle Musilové také podporu více než 17 senátorů, kteří by proti 26procentnímu zdanění mohli podat ústavní stížnost.

Solární elektrárny se na celkové výrobě elektřiny v Česku při zamračené obloze podílejí jen minimálně. Při ideálních slunečních podmínkách se však blíží produkci jaderné elektrárny Temelín, která má výkon 2000 MW. Obnovitelné zdroje se v loňském roce na celkové výrobě elektřiny v Česku podílely zhruba osmi procenty.