Dolní Dobrouč II
10.11.2010Distributoři nehodlají uvolnit stop-stav pro připojování nových solárních elektráren
26.11.20102010-11-16 –
Datum: 16. 11. 2010 | Zdroj: blog.idnes.cz
Nastíníme si možný scénář : Firma postaví FVE o výkonu 1MWp. V roce 2009 to představovalo investici ve výši 80 milionů Kč. S 50% zainvestováním samotného majitele projektu a úvěrem od banky obvykle na dobu v tomto případě 10 let představuje takový projekt v prvním roce provozu 1 000 000 kč zisku ( inkaso cca 13 mil – splátky bance cca 12 milionů ) A co se stalo ? Stát nasadí 26% daň. Rázem se z milionu + stávají více než 2 miliony MÍNUS. Docela problém, že ?
A nastupuje banka ….. která má ve smlouvě klauzuli, že v případě nesplácení má možnost požadovat okamžitého zaplacení celého úvěru i s využitím zástavního práva projektu FVE i zárukami v podobě osobního majetku investora. Závěr scénáře je ten, ž investor a majitel projektu přijde o všechny peníze, které vložil do projektu, a protože hodnota FVE zabrané bankou nedosahuje výše úvěru- měl by bance ještě „pár milionků“ doplatit , a protože třeba ručí svým majetkem- klidně může přijít i o dům atdatd. Ergo s investora je schválením jednoho zákona rázem žebrák bez vlastní střechy nad hlavou.
Teď několik událostí, jak následovaly postupně :
1) ČEZ oznamuje nutnost zvýšení cen energie až o 26% ( shoda s 26% daní na FVE je „čistě náhodná“)
2) ERÚ nutnost zvýšení cen energie potvrzuje, jen mírně koriguje míru zvýšení
3) Vláda začne veřejnost krmit informacemi o své obrovské snaze zamezit navýšení cen za energie a přichází s několika opatřeními, kterými to prý dokáže. Vítězí varianta s uvalením 26% daně na FVE.
4) Distribuční společnost E-ON zveřejňuje informace o tom, že k žádnému zdražení vlastně není důvod, ba naopak, že by cena eletřiny měla klesnout, viz: E-ON-elektřina vůbec nezdraží
5) Vláda a Parlament prosazují zákon o výši zdanění FVE
A nové informace …… ČEZ začal jednat s Evropskou investiční bankou o úvěru ve výši údajně až v řádech miliard EUR ( oficiálně zatím přiznal 200 milionů EUR ) Dle již prosáklých informací by tyto peníze měly být použity na vykupování zkrachovalých projektů FVE, jejichž provozovatelé nebudou schopni splácet své úvěry a dohodnout se s bankou na nějakém řešení.
Možný konec pohádky : Elektřina zdraží, ačkoli to evidentně není nutné. ČEZ vykoupí převážnou většinu FV parků v ČR a jen si upevní monopolní postavení nevětšího výrobce energie v ČR. Zničí tím existenci těch, kdo nebudou schopni plnit požadavek bank na navýšení finančního podílu u poskytnutých úvěrů- ergo menších investorů. Velké společnosti to v pohodě ustojí, maximálně vyvolají arbitráže proti ČR. Arbitráže jsou jistotou, jejíž výsledek je naopak nejistý.
Celý scénář s počátečním prohlášením ČEZu o nutnosti zvýšení cen kvůli FVE nahrává spekulacím, že celá tato akce je od počátku plánována jen za účelem velikého zbohatnutí několika málo osob, i přes existenční likvidaci části investorů do FVE.
Troufám si prohlásit, že pokud uvedené spekulace mají reálný základ, jedná se o největší tunel a krádež pod taktovkou státu a státního podniku za posledních mnoho let.