Rusnokova vláda navrhuje prodloužit solární daň v rozporu se zákonem
26.7.2013Poslanci schválili novou solární daň pro FVE s výkonem nad 30 kW a zamítli Net-Metering
16.8.20132013-08-13 – Energetický regulační úřad (ERÚ) chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny. Včera to na jednání sněmovního hospodářského výboru řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podle ní by se poplatek za distribuci měl snížit zhruba o deset procen
Datum: 13. 08. 2013 | Zdroj: ČTK, www.solarninovinky.cz
Energetický regulační úřad (ERÚ) chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny. Včera to na jednání sněmovního hospodářského výboru řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podle ní by se poplatek za distribuci měl snížit zhruba o deset procent, přesnou hodnotu ERÚ dopočítává. Snížení distribučního poplatku může snížit i ceny elektřiny pro koncové odběratele.
Cena elektřiny pro koncové zákazníky se skládá z ceny silové elektřiny, kterou určují jednotliví obchodníci na základě svých nákupů na trhu, a z regulované složky. O výši regulované složky ceny, která zahrnuje mimo jiné i poplatek za distribuci elektřiny, rozhoduje ERÚ. Regulovaná složka tvoří zhruba 55 procent koncové ceny proudu.
„Bavíme se o regulované složce, což určuje regulátor. Takže u distribuce očekáváme desetiprocentní snížení ceny. Což je hodně,“ řekla Vitásková po jednání výboru novinářům. Předtím poslancům oznámila, že u velkých spotřebitelů by snížení poplatku za distribuci elektřiny mohlo vést ke snížení celoročních nákladů až o 35 milionů korun.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k dnešnímu prohlášení předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové na jednání Hospodářského výboru uvedl:„Regulovaná platba za distribuci tvoří okolo 40 procent konečné ceny elektřiny pro domácnost s běžnou spotřebou. Na solární energetiku připadá pouhých sedm procent konečné ceny elektřiny pro rodiny.“
Podle Sedláka jsou právě regulované poplatky za distribuci reálný problém rodinných výdajů za elektřinu. Z tohoto důvodu Aliance pro energetickou soběstačnost opakovaně vyzývala ERÚ i poslance, aby se zaměřili na kontrolu oprávněnosti těchto nákladů. Jde totiž o jedinečnou šanci, která může domácnostem i podnikům srazit náklady za elektřinu.“
Fakta o distribučních poplatcích a ceně elektřiny:
• cena za distribuci je v sousedním Německu podstatně nižší – pouhých 26 procent konečné ceny elektřiny;
• zisk ČEZ rostl strmě od roku 2005. Porovnání ekonomických výsledků z roku 2002 a po deseti letech ukáže téměř šestinásobný nárůst: z 6,7 miliardy na více než 40 miliard korun. Příslib levné elektřiny pro spotřebitele tedy nepřineslo spuštění Temelína a narušují jej také vysoké platby za přivedení elektřiny – distribuční poplatky;
• mezi lety 2006 a 2012 sice vzrostla podpora obnovitelných zdrojů o 391 korun na megawatthodinu, ale současně také za šest minulých let narostla platba za distribuci – o 294 korun na megawatthodinu. Ovšem pozvolný růst platby na podporu čisté energetiky má své opodstatnění ve snižování znečištění a nových pracovních místech.